česky česky english english deutsch deutsch
Přihlásit (vysvětlení) Registrovat
LUSK Luštění křížovek on-line.
LUŠTĚNÍ KŘÍŽOVEK
Křížovkářský server krizovky.lusk.cz, krizovka.lusk.cz
K dnešnímu dni vyšlo již 6731 křížovek.

Hledat v archivu křížovek Archiv

Slovníček pomůže s neznámými slovy. Slovníček

Soutěž Soutěž

Návod jak luštit online Pomoc

Kontakt na autory Kontakt
Dle mého uznání měla by každá žena kromě psaní, čtení a počítání i trochu zeměpisu, přírodopisu, obzvláště ale historii své vlasti znát. A nejvíce toho mají potřebí matky! Kdyby byly věděly matky české, co to je býti hrdým na svůj národ, kdyby byly znaly ocenit krásný jazyk svůj a neučily děti hned z mládí klanět se cizím modlám a vlastní svatyni zneuctívat: nebylo by to přišlo snad tak daleko, aby se dávaly v Čechách české plesy, a pravý vlastenec aby byl obdivován jako (TAJENKA).
Božena Němcová (* 4. 2. 1820 Vídeň, + 21. 1. 1862 Praha – Nové Město)
Klasická křížovka Legendy
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
A


B


C


DEFGHI


J


K


Vodorovně:
A – Slůvko rozpaků; opotřebovat jízdou. B – Osten; kontrapunktická hudební skladba; typ stanu (slang.). C – Klasické dílo; zkratka pro geneticky modifikovaný organismus; bistabilní klopný obvod (zkr.). D – Část lidského těla nad boky; vyryté kusy trávníku; písmeno řecké abecedy; napodobenina. E – Ráj; označení velikosti tužkové baterie; malá plachetnice; asijský jelen. F – TAJENKA. G – Někdo; černá káva; slabika smíchu; tento. H – Tvorové s nedostatkem pigmentu; zkratka táry; místo (v zaměstnání); japonská letecká společnost. I – Anglicky „dub“; ouha; pokroková. J – Opak hlučné; zařízení na hašení vápna; člen vyhynulého kočovného asijského kmene. K – Část vysoké školy; iniciály herečky Polákové.
Svisle:
1 – Vnitřek švestky nebo třešně. 2 – Pryskyřice k vykuřování při náb. obřadech. 3 – Chemická značka thalia; zobáním spolykat. 4 – Opevněné šlechtické sídlo; malý nos; vzorec fluoridu jodného. 5 – Iniciály tenistky Navrátilové; smluvené setkání; latinsky „v“; citoslovce opovržení. 6 – Vlasy sčesané do čela; název značky metru; stát na Blízkém východě. 7 – Dřeviny rodu Yucca; zástupce dítěte při křtu; předložka. 8 – Já v psychologii (mn. č.); obyvatelka Ruska; německy „krát“. 9 – Předložka; příslušnice jednoho ze starogermánských kmenů; zdířka na PC pro připojení externích zařízení. 10 – Zdvořilé označení ženy; ohlášení v kartách (rekontra); prostor spojující místnosti v domě. 11 – Identifikační číslo osoby; iniciály herečky Medvecké; znovu; ozn. stupně tvrdosti tužek. 12 – Zkratka tlaku krve; výborně (ital.); tělo. 13 – Hliněný flétnový nástroj; podpis anonyma. 14 – Poranění vřelou vodou. 15 – Jméno meteoroložky Zárybnické.
Nápověda: ANA; GÓTKA; IF; KARB; MARAL; RÉ
Autorka: Iva Böhmová
Vyhodnotit Uložit Obnovit Smazat
Plná políčka přeskočit Posun stránky
Nápověda: Ovládací klávesy
Enter
Další slovo.
Shift+Enter
Předchozí slovo.
Mezerník
Změna směru.
 <- 4
Kurzor vlevo.
 -> 6
Kurzor vpravo.
Esc
Smazat písmeno.
Pomocné znaky: Ž, Š, Č, Ř, Ŕ, Ď, Ť, Ň, Ě, Á, Ä, É,  Í , Ý, Ó, Ö, Ô, Ú, Ů, Ü, CH, Ĺ Ľ
xml document Řešení do souboru